} ?>

470 ton altın değerindeki Paradan neden feragat etti?

Lozan sözde bu millet için zaferdir ama Lozan da neler verdik nelerden vazgeçtik hiç bahsetmezler..  Bir  çok insan Lozan maddelerini okumaz bile ama ezber tarihin anlattıkları ile papağan gibi Lozan’ı bir zafer gibi savunurlar..Aksini savunmayı yaptığınız zaman insanları hain ilan ederler veya koruma kanunu ile aba altından sopa gösterip tehdit ederler..Aynı fabrikadan çıkmış bir tuğla gibi insanların hep aynı şeyi düşünmeleri isterler..
Lozan Zafer mi? Hezimet mi? Soruları yeniden gündeme geldi. 6 asırlık osmanlı devleti ne kazandı ne kaybetti? Lozan bizden ne aldı bize ne verdi? Lozan bir projemiydi, yoksa bir zafer mi Lozanın bilinmeyen gerçekleri nelerdir? Neden Türkiye’de Anlaşmanın bir nushası yok? Türkiye 470 Ton altın değerindeki paradan neden feragat etti?

Prof. Dr. Mehmet Hakan Sağlam’ın Lozan Anlaşması ile ilgili yaptığı konuşma yeniden gündem oldu. Lozan Anlaşması ile altı asırlık bir çınar olan Osmanlı Devleti’nin nasıl ortadan kaldırıldığını detaylarıyla anlatan Sağlam söz konusu anlaşmanın büyük bir proje olduğunu ifade etti. Lozan’ın gerçeklerinin tek tek açıklayan Sağlam, “Türkiye 470 ton altın değerindeki paradan feragat etti” dedi.
Lozan zafer mi, hezimet mi? | Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya,  Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve  analizlerCHP ve laikçi yobaz kesimin zafer olarak nitelendirdiği Lozan Anlaşması ile ilgili tartışmalar son günlerde yeniden ayyuka çıktı. Bu gelişme sonrası Prof. Dr. Mehmet Hakan Sağlam’ın söz konusu anlaşma ile ilgili yaptığı konuşma yeniden gündem oldu.

Sağlam, yıllardır Türk milletine “zafer”, “özgürlük belgesi”, “Türkiye’nin kuruluş senedi” olarak dayatılan Lozan Anlaşması’nın gerçeklerini anlattı.

Lozan’ın imzalı sözleşmesinin tek bir nüshasının dahi Türkiye’ye verilmediğini ve Fransa devlet arşivlerinde saklandığını belirten Sağlam, Türk milletinin yalan ve uydurma bilgilerle yıllarca nasıl uyutulup kandırıldığını aktardı.
SALT Research: Ismet Pacha, président du Conseil Turc, s'entretenant avec  M. Venizelos à Ankara - Türk Konsey Başkanı İsmet Paşa Ankara'da Venizelos  ile görüşüyor.Anlaşmanın maddelerini ve içeriğini anlatan Sağlam, aslında Lozan’ın bir zafer değil hezimet olduğunu detaylarıyla paylaştı.

Sağlam, “Yunanlıların Anadolu’yu işgali sırasında o dönemin parasıyla bir komisyon kurularak Yunanistan’a 5 milyar liralık bir tazminat çıkartıldı. Yunanistan yeni kurulan Türkiye’ye savaş tazminatı ödemeyi kabul etti. Ancak dönemin Türkiye yönetimi Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları göz önünde bulundurarak bu paradan feragat etti. Feragat edilen para bugünkü parayla 470 ton altın yani 570 milyar dolar kadar” diye konuştu.

Lozan’ın büyük bir proje olduğunu söyleyen Sağlam, Türkiye’nin bu savaş tazminatına karşılık o dönem Gümülcine gibi birçok toprağı Yunanistan’dan alabileceğini belirtti.

Sağlam ayrıca Lozan’ın gizli maddelerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir