} ?>

Arkamızda Türkiye var..

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada  oyun kuran bir ülke olmasından sonra diğer ülkelerdeki Müslümanlarda Türkiye’nin gücünün farkındalar ve bu güçten  güç olarak diğer devletlerle diplomatik görüşmelerinde bunu açıkça gösteriyorlar..Bunu en yakın zamanda yunanlılara karşı yapıldığını görmüştük…Her ne kadar içimizdeki yunan sevdalıları bunun farkında olmasalar da dışardan bu açıkça fark ediliyor..
Muhammed Menfi'nin dikkat çeken tavrı! Bu kez İtalyanları kabul ettiTürkiye’nin Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip hükümete verdiği destek sonucu darbeci Hafter’e bağlı güçler ağır yenilgiye uğradı.

Libya’daki atmosferin Ankara’nın desteklediği meşru hükümetin lehinde gelişmesi, Yunanistan ve İtalya’yı bu ülkeyle sık sık görüşmeye mecbur bıraktı.

Menfi’nin İtalyalı yetkililere yönelik rahat tavrı..Son olarak, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, İtalya İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese ile başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Görüşmede, Menfi’nin bacak bacak üstüne atarak rahat tavırlar sergilemesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz’ın güven mektubunu sunduğu sırada Menfi’nin saygılı tavrı dikkatlerden kaçmamıştı..

Başkanlık Konseyi Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Menfi, Lamorgese ile görüşmesinde, güvenlik, kaçak göç ve sınır güvenliği başta olmak üzere, çeşitli alanlarda Libya-İtalyan iş birliğinin önemi ve rolüne dikkati çekerek, kalkınma yoluyla göç olgusunun sebeplerinin ortadan kaldırılmasının gerekliliğini vurguladı.

Lamorgese de İtalya ile Libya arasındaki ikili ilişkiler ve iş birliğinin derinliği ve bunları güçlendirme ihtiyacının altını çizdi.

Görüşmede ayrıca, iki ülke arasında geçmişteki bir dizi anlaşmanın yeniden aktif hale getirilmesinin ele alındığı belirtildi.

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir