} ?>

Biden’dan Türkiye’ye..

Kemal kılıçdaroğlu Lib-ya’da ne işimiz var diyordu? ABD’nin yeni başkanından muhalefetin beklediği ses geldi.. Dünyanın diğer ucundan gelip ortadoğu da yıllardır ülkeleri parçalamak için uğraşan ABD’ye burda ne işin var diyemeyen piyon muhalefet,bakalın ABD başkanı’nın bu skandal çağrısına nasıl tepki verecek?

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminden Türkiye’ye skandal bir çağrı geldi. ABD, yabancı güçlerin Libya’dan çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret ederek Türkiye ve Rusya’dan Libya’daki güçlerini derhal geri çekmesini istedi. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki daimi büyükelçisi Richard Mills, Türk ve Rus askerlerinin Libya’dan çekilmesi çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Libya konulu bir oturumda konuşan Mills, Libya’dan tüm yabancı as-kerlerin çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret ederek “Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil tüm yabancı tarafları, Libya’nın egemenliğine saygıya ve Libya’daki as-keri müdahaleyi derhal ve tamamen durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

Lib-ya’da taraflar 23 Ekim’de BM himayesinde ateş-kes anlaşması imzalamış, anlaşma çerçevesinde tüm yabancı güçler ve paralı askerlerin üç ay içinde ülkeyi terk etmesi istenmişti. Tanınan süre Cumartesi günü sona ererken sahada bir değişiklik olmadığı bildiriliyor.

“Vekalet güçlerinizi çekin” ABD’li elçi Mills, BMGK’daki konuşmasında “Ekim ateş-kes anlaşmasına dayanarak Türkiye ve Rusya’yı, güçlerini ülkeden çekme işlemlerini derhal başlatmaya, topladıkları, finanse ettikleri, konuşlandırdıkları ve destek verdikleri yabancı paralı asker-ler ve askeri vekalet güçlerini Li-bya’dan çekmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

BM tahminlerine göre Lib-ya’da yaklaşık 20 bin yabancı askeri güç ve paralı asker bulunuyor. Türkiye, Trablus merkezli ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine; BAE, Mısır ve Rusya ise ülkenin doğu ve güneyinde kontrolü elinde bulunduran Ha-life Haf-ter güçlerine destek veriyor.

Kaynak: DW Türkçe

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir