} ?>

Biri sattı diğeri kıvırdı..

Milletin seçtiği idarecilere aba altından sopa gösterircesine kendi kafalarına göre sözde bir bildiri yazıp yayınlayan enekli amiraller  iş ciddiye binince kıvırmaya başladılar.. Herkes suçu birbirine atmaya başladı..Milletin vergileriyle paşa paşa hayat yaşayan darbe zihniyetinin artığı emekli amiraller böyle bir  tepki ile karşılaşacaklarını bilmiyorlardı..
Bildiri yayınlayan amiraller birbirine düştü! Biri sattı biri kıvırdıEmekli amirallerin bildirisiyle ilgili soruşturma genişletilirken, bildiriye son şeklini veren isim Ergun Mengi ile bildiride imzası bulunanlardan emekli amiral Işık Biren karşı karşıya geldi. Mengi çıkarıldığı mahkemede, büyükelçilerin “Montrö” açıklamasına benzer bir açıklama yapılması kararı alındığını belirterek, “Tarihini tam hatırlamamak ile birlikte Işık Biren’i aradım, böyle bir duyuruyu hazırlayayım mı diye sordum. Bana; ‘Yapabilirsin’ dedi” ifadelerini kullanmıştı. Mengi ayrıca, “Ben Montrö Sözleşmesi konulu bir metin yazdım. Sarıklı amiral kısmını Feyyaz Öğütçü yazdı” demişti.
Bildiriyi yazan İyi Parti bağlantılı Ergun Mengi: Montrö'yü bahane yaptıkIşık Biren ise Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye yapıtğı açıklamada, “Kimseyle telefon görüşmesi yaptığımı hatırlamıyorum. Ben Montrö’yle ilgili emekli amirallerin bildiri yayınlamasına onay verdim. Onay vermedim demiyorum. Kimseyle telefonla görüşmedim, internetten onay verdim. Susabilirdim ama ben susmayı tercih etmedim. Montrö ve Boğazlar konusunda açıklama yapılmasına onay verdim” dedi.

Bildiride ikinci dalga..Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli 104 amiralin darbe imalı bildirisine ilişkin başlattığı soruşturmada, altısı emekli amiral biri emekli general 7 şüpheliyi daha ifadeye çağırdı. Emekli askerler ileri yaşları ve pandemi tedbirleri nedeniyle 22 Nisan’da ifadeye çağrıldı. Savcılığın talimatı doğrultusunda Terörle Mücadele Şubesi polisleri, dün sabah saat 7.30’da eş zamanlı olarak altı emekli amiral’in evlerinde arama yaptı. Evinde arama yapılanlar şunlar: Eski Sahil Güvenlik Komutanı Alper Tezeren, eski Deniz Harp Akademileri Komutanı Metin Açımuz, eski İstanbul Tersanesi Komutanı Prof. Nurhan Kâhyaoğlu, eski Genelkurmay Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Işık Biren, eski Ege Deniz Bölge Komutanı Ali Önel Yüksel, eski İstanbul Boğaz Komutanı İlker Güven.
Darbeci amirallerin alçak bildirisinde İYİ Parti izi‘Aksi halde’ bu mesajdan sonra eklendi..Ergun Mengi, İlker Güven’le ilgili ifadesinde, “Okunan mesajı gruba gönderen Emekli Tuğamiral İlker Güven’dir. Bu mesajdan sonra, söz konusu ibare (aksi halde) duyuruya eklenmiştir” demişti.

TESUD başkanın da evinde arama yapıldı..Emekli amirallerin yanı sıra bildiride imzası bulunmayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı (TESUD) emekli tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın da evinde arama yapıldı. Çalışkan, bildiriyi kınamadıklarını açıklamıştı.

Işık Biren’de 12 eylül ruhu..Emekli Koramiral Işık Biren, 12 Eylül darbesinden sonra darbeci generallerin yanında ‘Milli Güvenlik Konseyi Koordinatörü, Komisyonlar Başkanı’ olarak görev yapmıştı.

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir