} ?>

Bu zafer neden ders kitaplarında yazmadı?

Chp zihniyeti ders kitaplarında öyle bir algı yerleştirdiki bu millet  sanki yüz sene öncesinde yoktu.. Resmi tarihi tek bir kişi üzerine yazan ondan başka komutan asker yokmuş gibi bir algı meydana getiren hava estirdiler..Öyleki osmanlı askelerinin Çanakkale’den sonra  ingilizleri esir ettiği zaferimizi hep es geçtiler  sebep ? ingiliz yandaşları ve ingilizler bu zaferin bilinmesini istemediler..
1.DÜNYA SAVAŞI'NDA KOCA BİR İNGİLİZ ORDUSUNUN ESİR ALINDIĞI BÜYÜK ZAFER: KUT'ÜL AMARE - Savunma SanayiHalil Paşa’nın, İngiliz birliklerini 29 Nisan 1916’da teslim almasının ardından, “Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz” sözleriyle duyurduğu Kut’ül Amare Zaferi’nin 105’inci yıldönümü kutlanıyor.

Irak Cephesi’nde 29 Nisan 1916’da Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanan Kut’ül Amare Savaşı, Birinci Dünya Savaşı’nın temel muharebelerinden biri olarak kabul ediliyor. Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz birliklerinin teslim alınmasıyla kazanılan bu zafer, Çanakkale’nin ardından Birinci Dünya Savaşı’nın “en büyük zaferi” olma niteliği taşıyor.

Tarihe kazınan gün..Genelkurmay Başkanlığının arşivinde bulunan Kut’ül Amare Savaşı’na ilişkin askeri belge, kroki ve komutanların yazışmaları, 13 bin 300 kişilik İngiliz ordusunun teslim alınışıyla elde edilen zafere dair pek çok ayrıntıya ışık tutuyor.
Kahramanların destanı Kut'ül AmareFotoğraf, esir alınan ingiliz komutanlardan bir kare..

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Dairesi Başkanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, İngiliz tarihçi James Morris’in, “Britanya askeri tarihinin en aşağılık teslimi” diye tanımladığı Kut’ül Amare Savaşı, Irak’ın doğu kesiminde Dicle Nehri kıyısındaki Kut şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başladı ve kasabanın Osmanlı ordusu tarafından ele geçirilip, İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla tamamlandı.

Yayım tarihi
Gündem, Tarih olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir