} ?>

Hindistan’da mutasyon dehşeti patladı

Bir bucuk  yıldır dünyayı etkisi altına alan  salgın hastalık dünyanın gündemini mesgul  etmeye  devam ediyor.. Kimi ülkeler tam kapanmaya giderken kimileri toplu konserler verirken kimi ülkeler de salgından dolayı resmen kaosu yaşıyor bu ülkelerin başında gelen ise hindistan..
Hindistan’da son 24 saate 379 bin 257 vaka tespit edilmesi ile günlük vaka sayısında bir kez daha dünya rekoru kırılırken, 3 bin 645 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkede en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi.
Oksijen tedarikinin kısıtlı şekilde sürdürüldüğü, günlük ölüm sayısında rekor üstüne rekor kırılan Hindistan’da krematoryumlar da aralıksız bir şekilde çalışıyor. Krematoryumların yetersiz kalmasıyla hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri, açık alanlara kurulan derme çatma krematoryumlarda da yakılmaya devam ediliyor.

Dünya genelinde en çok vakanın görüldüğü ülkeler sıralamasında 2. konumda bulunan Hindistan, ölüm sayısında ise ABD, Brezilya ve Meksika’nın ardından 4. sırada yer alıyor.Ancak, Hindistan’daki yıkıcı salgın tüm dünya için bir tehdit oluşturuyor.
Ancak, dünyanın en büyük aşı üreticisine ev sahipliği yapmasına rağmen, Hindistan’da yeterli doz yok ve daha fazla insanı aşılamanın daha hızlı ve basit bir yolu yok. ABD’de Brown Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Ashish Jha, “Hindistan’a yardım etmezsek, dünya çapında bir vaka patlaması olacağından endişeleniyorum. Bu nedenle Hindistan’daki Covid salgını, koordineli bir yanıt gerektiren küresel bir sorundur” ifadelerini kullandı.
Bununla birlikte ülkede acil öncelik, halihazırda hasta olanların hayatını kurtarmak olsa da, virüsün yayılmasını önlemek için ülke nüfusunun aşılanması büyük bir önem taşıyor.

Corona virüs ilk olarak 2019’un sonunda Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde tespit edildi ve o zamandan beri dünya çapında insandan insana yayıldı, bazı ülkelerde mutasyona uğrayarak yeni varyantlara dönüştü.

Geçen yılın aralık ayında, bilim insanları Hindistan’da B.1.617 olarak bilinen yeni bir varyant keşfetti, ancak bunun genomik sürveyans eksikliğinden dolayı yerel salgına neden olup olmadığı bilinmiyor.

 

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir