} ?>

Libya Türkiye’ye bağlanmak istedi mi ?

Geçmişten koparildik tarihimiz unutturulmaya çalışıldı, Osmanlı devleti zamanın da sahi p olduğumuz topraklardan bizden kopartıldı..Din kardeşlerimizle bağlarımız kopartıldı..Lakin osmanlı zamanın da huzur ve refah içinde yaşayan kardeşlerimiz bizleri hiç bir zaman unutmadılar. Biraz geçmişe gidelim.. Tek parti chp dönemine uzanalım

libya osmanlı ile ilgili görsel sonucu
Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine hala içerleyen Sözde Muhalefetin utanacağı bir belge var ekte.. Konu şu : Libya’dan 18 Ocak 1947 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye resmi olarak gönderilmiş bir dilekçe var. Dilekçeyi gönderen kişi Libya adına Muhammed Hassan Amir..

Muhammed Amir Hassan kim derseniz, Kral İdris Senusi gibi, senusi aşiretindendi ve Bingazi Hükümeti Başbakan yardımcısıydı.Belge’de aynen şöyle yazmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanı..Ankara..Sadakat duygularımızı teyid eder ve Libya’nın Türkiye’ye ilhakına taraftar bir parti kurulmasına müsaadelerini niyaz eylerim.

İmza: Muhammed Hassan Amir..Tercüme eden:  Abdüsselem Busayri  22 Ocak 1947”

Libya, İtalya işgalinden sonra Türkiye’ye bağlanmak için yoğun çabada bulunmuş ama, ne yazıkki kabul görmemiş. hatta evraktada yazdığı gibi, bu amaçla bir de parti kurulmuş. Kurulan parti 1950’lerde Türkiye’den gerekli ilgi ve desteği görememesi nedeniyle kapanmış. 1947 Yılında Libya’nın bize bağlanma talebini görmezden gelen inönü, 1948 Yılında Kurulan T’erör Devleti İs’raili ilk tanıyan olmuş.. Yetmemiş İsrailin kuruluş tarihi olan 24 Nisan için Resmi Tatil ilan ederek, okullar tatil edilmiştir. (1972 Takvimi 24 Nisan Sayfası)

Kaddafi döneminde Petrol zengini olan bu ülke, Bize bağlanmak için yalvarırken kabul etmemek ne büyük bir hatadır, anlamak mümkün değil.. Türkiye sevgileri o kadar fazlaymışki, 1949’da bağımsızlığını yeni kazanan Libya’nın ilk Başbakanı Osmanlı tarafından Konya Kadınhanı’ndan, Libya’ya yerleştirilen Köroğlu (Kuloğlu) Türkleri’nden Sadullah Koloğlu’dur. Türk asıllı olduğu için, bari sen Başbakan ol ve Türkiye’yle aramızda köprü görevi olursun demişler. 2013 yılında vefat eden Futbolcu ve Spor yazarı Doğan Koloğlu ve 17 Nisanda Ölen Yazar Orhan koloğlu’nun babası olur Eski Libya Başbakanı Sadullah Koloğlu..

KAYNAK: Cumhurbaşkanlığı İsmet İnönü Arşivi

Yayım tarihi
Tarih olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir