} ?>

Nobeli buna boşuna vermemişler anlaşılan..

Türkiye’de ne kadar yerli milli mesele varsa hepisine karşı çıkan bu zaata boşuna nobel ödülü verilmemiş..Türkiye’nin kendi başına almıs olduğu kararlara her fırsatta karşı çıkan bu yazar Ayasofya hakkındaki hazımsızlığını bir kez daha dile getirdi.Avrupalı ağa babalarından aldığı emirleri dile getiriyor..
Orhan Pamuk'tan Ayasofya değerlendirmesiYazar Orhan Pamuk, T24’e verdiği röportajda Ayasofya Camii’nin aslına döndürülmesiyle ilgili tepki çeken sözler sarf etti.

Yazar Orhan Pamuk, Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi karşısında ayaklanma başlatamayan CHP’yi topa tuttu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Pamuk, “Ayasofya Atatürkçü laikliğin simgelerinden biriydi. Camiye çevrildiğinde CHP’nin sessiz kalmalarını anlayamıyorum. Yüzde 55 aldığınız şehirde bunu yapmamalısınız” dedi.

“SESSİZ KALMASINI KAVRAYAMIYORUM”

Yazar Orhan Pamuk, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yeniden camiye çevrilen Ayasofya konusunda içinde biriktirdiği nefreti gözler önüne serdi.
Bahçeli'den Orhan Pamuk'a Ayasofya tepkisiPamuk açıklamasında, “Ayasofya’nın camiye çevrilmesi sırasında CHP’nin sessizliğini anlayamadım. Ayasofya Atatürkçü laikliğin simgelerinden biriydi. En azından CHP’nin yüzde 55 oy aldığı İstanbul’da sessiz kalmasını, hatta arka sıralarda su dağıtmasını kavrayamadım. “Ayasofya Camii din konusu, Erdoğan bize bu konuda gol atar” diyerek düşünmelerini taktik olarak anlıyorum” şeklinde konuştu.

Pamuk ayrıca, ”Ahmet Altan, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş gibi simge isimler var. Türkiye’nin hapiste yatan cesur insanları… Bu açık sözlü muhalifler, diğer bütün muhalif gazeteciler hapisten salıverilmedikçe, hapishaneleri dolduran sayısız siyasi mahkûm serbest bırakılmadıkça toplumun normalleşmesine, kendimizi iyi hissetmemize imkân yok aslında.” sözleriyle büyük tepki çekti..

Orhan Pamuk’un sözleriylşe ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapana Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener, ”Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya Camii’ndeki fetih kılıcı öyle bir saplandı ki, Orhan Pamuk ilk günden beri uğraşıyor ama çıkartamıyor!!!” ifadelerini kullandı.
Pamuk, Sultan II. Abdülhamid’ hakkında “Muhafazakâr olması ve İslamı siyasallaştırmaktan bir fayda ummasının Abdülhamit’in bugünkü iktidar tarafından bu kadar sevilmesine yol açmıştır. Tabii müstebit olma ve milliyetçilik gibi benzerlikler de var” dedi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir