} ?>

Türk SİHA’larıyla ilgili çarpıcı analiz..

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayisinde yakaladığı başarı artık dünyanın gündeminde her ne kadar birileri bunun farkında olmayıp samanla kafayı bozsalar da Türkiye’nin bölgesin de ve dünyada emin adımlarla ilerlemesi artık başka ülkeler tarafından dikkatle izleniyor ve analiz ediliyor..
Bloomberg'ten Türk SİHA'larıyla ilgili çarpıcı analiz: NATO müttefiklerini rahatsız ediyorABD merkezli haber sitesi Bloomberg, yerli insansız hava araçlarının mimarı Selçuk Bayraktar öncülüğünde Baykar firması tarafından üretilen ve Suriye, Libya ve Azerbaycan’da kendilerini kanıtlayan Türk SİHA’larını mercek altına aldı.

“Bayraktar TB2’lerin geçen yıl Ankara’nın müttefiki Trablus yönetimi ve Bakü yönetimi lehine çatışmaların gidişatını değiştirirken yıkıcı etki oluşturduğunu” dile getiren Bloomberg, “Bayraktar, Erdoğan’ın Türkiye’nin askeri güç yansıtmasını kendi kendine daha yeterli hale getirme hırsını paylaşıyor. İkisinin yerli malı sistemi öne itmeleri, Ankara’yı huzursuz yeni ittifaklar ve geleneksel NATO ortaklarıyla sancılı bağlar içine sendeletiyor” dedi.
Türkiye'nin İHA ve SİHA'ları yine dünya basınındaRusya ve Pakistan’a savunma sanayiinde işbirliği ve ortak üretimi için teklif götürülmesi gibi hamlelerin NATO içindeki geleneksel müttefikleri yabancılaştırma riski taşıdığına dikkat çeken haberde “Niyet kadar riskler de aşikar. Türkiye’nin müdahaleci dış politikası ve her ne pahasına olursa olsun seçkin askeri teknoloji ele geçirme çabası, Ankara’yı iki düşman kuvvetin cephe hatları arasındaki çok tehlikeli bölgede karşılıklı saldırı ortasında bırakabilir” değerlendirmesi yapıldı.

Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri aldığı için ABD yaptırımlarıyla karşılaşan ve F-35 programından çıkarılan Türkiye’ye Britanyalı ve Kanadalı şirketlerin İHA parçaları tedarikini durdurduğunu, Türk mühendislerin tanklar ve beşinci nesil jet muharip uçak projesi TF-X için yerli motor geliştirmek için çabaladığını sıralayan Bloomberg, TF-X girişiminin Britanyalı Rolls-Royce’la motor anlaşmasına varmanın ertelenmesiyle sekteye uğradığını kaydetti.
Ermenistan'dan Türk SİHA'ları itirafı: Rusya'dan aldıklarımız 4 gün  dayanabildiHaberde görüşü alınan Carnegie Europe düşünce kuruluşu uzmanı Raluca Csernatoni, bu geri adımlara atıfla “Türkiye, öldürücü SİHA teknolojisinde hızla pazar lideri ve yükselen bir güç haline geliyor. Bu, kendi kendine yeten bir savunma sanayisi geliştirme ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye’nin yabancı silah sistemlerine bağımlılığını azaltma hırsına dair daha geniş ve süregelen çabanın bir parçası” dedi.

Baykar’ın ürettiği SİHA’ların geçen yıl Suriye’de Rusya destekli hükümetin ilerlemesini de durduğunu ifade eden haberde “Bu milliyetçi siyasetçilerde ve cumhurbaşkanının yanında saf tutan seçmenlerde gurur kabartan türden bir operasyondu” denilerek şöyle devam edildi:

“Türk liderler geleneksel müttefiklerin artık ülkenin arkasını kollamadığında giderek daha çok ısrar ediyor. Bu kanaatten hareketle ABD’nin dönem dönem Türk piyasalarını alt üst eden ve 2018’deki döviz kuru krizine katkıda bulunan yaptırım tehditlerine rağmen Rusya ve Pakistan gibi ülkelerle savunma işbirliği girişiminde bulunuyorlar.”
SON DAKİKA: Washington Post yazdı! Türk yapımı SİHA'lar... - Teknoloji  Haberleri - Milliyet“Türkiye Moskova’dan Su-35 muharip uçak platformları satmasını talep etti ki, yerli mühendisler Türk yapımı havacılık elektronik sistemleri kurabilsin ve Pakistan ile birlikte savaş uçakları ve füze üretme arayışına girdi ki, bu da Ankara’nın Çin’den gelen değerli savaş teknolojisine erişimini de sağlayabilir. Görüşmelerden haberdar kişilere göre her iki ülkeyle de pazarlıklar başarıya ulaşmadı.”

“Siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle Almanya’dan motor alma planlarının suya düşmesinin ardından Türkiye’nin Altay tankları için motor tedarik etmek için Güney Kore devreye girdi. Ama siyasi anlaşmazlıkların bir kenara konulduğu anlaşmalar da var: Ortadoğu’daki rakip Suudi Arabistan’ın Türkiye’den daha ucuz olduğu için SİHA aldığına dair haberler var.”

“Ankara, Batı ile olan bağlarını korumak istediğini söylüyor, ama anlaşmazlıklar artıyor. ABD’en 100 civarında F-35’in planlanan alımı için ödenen yaklaşık 1ç4 milyar doları geri almak için atılabilecek hukuki adımları araştıran Ankara, Avrupa yapımı hava savunma sistemlerinin ortak üretilmesine talip olmasına rağmen, Avrupa Birliği üyeleriyle kavgaya tutuşuyor.”
SİHA'larının başarısı dünya basınında geniş yankı buldu - Son dakika  haberler“Bir uçak gemisine dönüştürülmekte olan amfibik hücum gemisi TCG Anadolu, Türkiye’nin Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs ile kara suları anlaşmazlıkları nedeniyle had safhada gerginlik yaşanan Ege ve Akdeniz’deki filosuna eklendi. Söz konusu gemi, helikopterlerle ve en fazla 50 kadar son nesil -Türk yapımı motorla çalışan ilk model olması beklenen Bayraktar TB3 SİHA’larıyla donatılacak.”

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir