} ?>

Üçü bir araya gelip tehdit ettiler..

Türkiye’nin bağımsız bir yol izlemesinden rahatsız olanlar ekonomi üzerinden Türkiye’ye karşı tehdit ve yaptırım açıklamalarını yapmaya devam ediyorlar..Merkez Bankası başkanının değişmesinden sonra döviz kuru yükselişe geçmiş ve bununla birlikte peş peşe açıklamalar gelmişti..
Moody's 13 bankanın kredi notu görünümünü negatife çevirdi!Kredi derecelendirme kuruluşları S&P, Moody’s ve Fitch Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Moody’s tarafından bugün tarihli yayımlanan haftalık kredi görünümü raporunda Naci Ağbal’ın atandıktan sadece dört ay sonra, faiz artırımının ardından TCMB görev değişikliğinin Türk bankalarının kredi notu açısından olumsuz olduğu belirtildi.

TL’nin değer kaybı ve enflasyonun yükselmesi halinde yurtiçi tasarruf sahiplerinin güveninin zedeleneceği ve yüksek seviyede olan dolarizasyonu artacağı ifade edilen raporda “TL’nin değer kaybı portföy ve yatırım kanalıyla Türkiye’ye para girişlerini azaltacak ve gerçekleşme ihtimali çok düşük de olsa hükümetin uyguladığı politikalar sonucu sermaye kontrollerinin başlatılması riskini artıracaktır. Türk bankalarının yeterli yabancı para likiditesine sahip olması ve 2018 krizinden bu yana dış finansman gereksinimlerini azaltmış olmaları riskleri kısmen sınırlıyor” denildi.
Merkez Bankası Başkanı Ağbal görevden alındı! - Dünya GazetesiMALİ DURUM NİSPETEN GÜÇLÜ’

S&P Global tarafından dün yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı:

“Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonundaki kırılganlık son yaşanan olaylarla daha da artabilir. Türkiye’nin mali durumunu hala nispeten güçlü olarak görüyoruz ve bu manevra yapmak için bir miktar alan sağlıyor. Düşük rezervler, kısa vadeli ödemeler dengesi baskılarını kontrol altına alma seçeneklerinin sınırlı olduğu anlamına geliyor. Türk bankacılık sistemi kırılgan durumda olmaya devam ediyor. Baz senaryomuz yetkililerin muhtemelen aşırı oynaklığa karşı koymaya yönelik bazı kısa vadeli tedbirler alması dışında, TL’nin büyük ölçüde piyasada mekanizması içinde dengelenmesine izin verecekleri şeklinde.”

FİTCH TEHDİT: TÜRKİYE’NİN NOTUNU DÜŞÜREBİLİRİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası’nda yaşanan görev değişiminin ardından, faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun düşürülebileceği tehdidinde bulundu. Açıklamada, Merkez Bankası Başkanının değişmesinin ardından faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun düşebileceği tehdidinde bulundu.
Fitch'in yarınki Türkiye değerlendirmesinde değişiklik beklenmiyor - Dünya GazetesiFİTCH DİREKTÖRÜ: KESİNLİKLE GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Reuters ajansının, faiz indirimi yönündeki bir para politikasının, Türkiye’nin kredi notuna etkisine dair bir sorusuna yanıt veren Fitch’in ülke notları direktörü Tony Stringer, “Bu, kredi notunu gözden geçirmemize neden olabilecek bir şey, bu kesin” dedi.

ULUSLARARASI BASIN DA MERKEZ BANKASI’NI HEDEF ALMIŞTI.
Sesli Makale - Haber -Financial Times: Erdoğan ekonomiyi aile meselesi yaptıİngiltere’de yayın yapan Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni atamasını “Merkez Bankası Başkanını kovdu ve yerine, liraya daha fazla baskı uygulayabilecek bir şok hamlesinde daha düşük faiz oranları için lobi yapan bir akademisyeni getirdi” şeklinde aktarmıştı. İngiliz Financial Times, Türkiye düşmanlığı ile bilinen BlueBay Asset Management analistlerinden Timothy Ash’in “Çirkin bir tepki olacak” ifadesini öne çıkarmıştı. Türkiye’yi yüksek faize mahkum etmek için daha önce Ağustos 2018, Mart 2019 ve Kovid-19 salgınıyla mücadele için piyasalara verilen 200 milyar liralık kaynak sonrasında gerçekleştirilen kur saldırılarını akıllara getiren bir ifade kullanan Financial Times, “Bu Erdoğan’ın verdiği tamamen akıldışı bir karar. Piyasalar pazartesi günü fikirlerini açıklayacak ve muhtemelen çirkin bir tepki olacak” göndermesinde bulunmuştu.

YÜKSEK FAİZİ ÖVDÜLER

Gazete yaptığı analizde şu ifadelere yer vermişti:

Naci Ağbal’ın göreve geldikten sonra politika faizini 875 baz puan artırarak faizi yüzde 19’a yükseltti. Böylece lirayı yatırımcıların gözünde yatırımcıların gözünde iyileştirmiş ve Türkiye’yi daha geleneksel para politikasına yönlendirmişti. Ama bu durum Erdoğan’ın ‘Yüksek faiz enflasyonun sonucu değil sebebidir’ görüşü ters düşüyordu. Erdoğan, ekonomik büyüme için kredilerin ucuz olmasını istiyordu. Böylece son 3 yıldır enflasyonu körükleyerek çift haneye çıkardı ve yabancı yatırımcıların gidişiyle Türk varlıkları çöpe dönüştü.

KAVCIOĞLU’NA TEHDİT: PİYASALAR CEZALANDIRACAK

Financial Times’ın görüşlerine başvurduğu Timothy Ash Twitter hesabından ise Londra piyasalarındaki rahatsızlığı dile getiren paylaşımlar yaptı. “Gerçek bir vatansever” olarak tanımladığı Naci Ağbal’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek görevden alınışından dolayı üzüntüsünü attığı Tweetlerle gösteren Timothy Ash, Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Türkiye piyasalarını da tehdit etti. Ash, yeni Merkez Bankası Başkanı’nın ‘piyasalar tarafından cezalandırılacağını ve Naci Ağbal’dan daha fazla faiz artırımı yapmak zorunda bırakılacağını’ yazarak Türkiye’ye yapılacak kur saldırısının işaretlerini verdi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir