} ?>

Yunanistan ile bir olan ABD..

Yunanlılar ve ABD boş durmuyor.. Yanı başımıza as-keri yığınak yapmaya devam eden ABD’ye sormak lazım dünyanın öbür ucundan gelipte burda Türkiye sınırında askeri yıgınak yapmaktaki amaç nedir? ama şunuda sormak lazım içimizdeki satılmışlar olmasa dışardan hiç bir devlet bizim önümüz de durabilir mi acaba?

Yunanistan 61’inci istikşafi görüşmeleri ile Türkiye ile ilişkileri sıcak tutmak için uğraşırken, diğer yandan ABD ile ortak as-keri tatbikatlara hız verdi. Yunanistan’ın ABD ile ortak tatbikat sonrası, Amerikan si-lahlı kuvvetlerine Trakya bölgesine as-keri yığınak için izin verdiği bildirildi.

30 sal-dırı helikopteri indirildi..Batı Trakya bölgesinde bulunan Dedeağaç (Aleksandrupolis) Dimokritos Havalimanı Müdürü Stelios Zantanidis’in yerel medyaya yaptığı açıklamada, ABD’ye ait 30’dan fazla Black Hawk sal-dırı helikopterinin, Dimokritos Havalimanı’nı üs olarak kullanacağını belirtti..

Şubat-Ağustos arasında havalimanını üs olarak kullanacak helikopterlerin aynı zamanda yakıt ikmali ve bakımının da yine havalimanında yapılacağı ifade edildi. ABD’nin Dedeağaç Havalimanı Müdürü Zantanidis’ten hangar, Amerikalı komutanlar için ofis ve idari alanlar talebinde bulunduğunu açıkladı.Lozan Anlaşması’nı deldiler! Yunanistan Türkiye’ye karşı yasaklı bölgede ABD’ye üs tahsis etti

Hedef Türk Boğazlarını bypass etmek..18 adamızı işgal eden Yunanistan, şimdi de Lozan Barış Anlaşması gereği as-kersiz olması gereken Dedeağaç’ta ABD’ye üs vermişti. ABD, buradan Bulgaristan ve Romanya’daki üsleri arasında bağlantı sağlayıp Türk Boğazlarını bypass etmeye çalışacak.

Dedeağaç’a mü-himmat indirilmişti..Lozan Barış Anlaşması’na göre Dedeağaç, as-ker bulunmaması gereken bir bölge. Dedeağaç’a 101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirilmişti.

Türk Boğazlarına alternatif çalışması..Üssün açıldığı dönemde Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan bir haberde, ABD’nin İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan’ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığını iddia etmişti.

Kaynak:HABER.7 /DHA

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir